Naujienos

Fluoro reikšmė žmogaus organizmui

Fluoras – mikroelementas, kurio įtaką dantų būklei labai svarbi. Tikriausiai ne vienas iš jūsų rinkotės tą dantų pastą, kurios reklamoje buvo akcentuota, kad joje yra fluoro.

Kokią įtaką daro fluoras dantims?

  • Didina emalio atsparumą rūgštims;
  • Apsaugo nuo ėduonies;
  • Padeda atstatyti emalį (remineralizacijos procesas);
  • Mažina fermentinį mikroorganizmų aktyvumą;
  • Trukdo danties apnašoms prisitvirtinti prie danties paviršiaus.

Fluoras ypač svarbus ne tik jūsų šypsenai, tačiau ir bendram žmogaus organizmui. Pakankamas fluoro kiekis padeda tinkamai vystytis kaulams ir dantims. Užtikrina taisyklingą augančio organizmo kaulų sistemos vystymąsi. 

Visgi, kaip ir kitų medžiagų – fluoro taip pat gali būti per daug. Kai žmogus gauna per didelį fluoro kiekį, organizme mažėja raudonųjų ir baltųjų kraujo kūnelių, gali atsirasti fluorozė, pažeidžiama kalcio ir magnio apykaita organizme, kietėja kaulai ir kaulėja kremzlės. Būtent todėl svarbu žinoti, kada fluoro yra per daug, o kada per mažai ir stengtis išlaikyti balansą.

Daugiausiai fluoro žmogus gauna su maistu – valgydamas ir gerdamas, o pagrindinis to šaltinis yra geriamasi vanduo. Tiesa, vandenyje fluorido koncentracija yra ne vienoda. Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) rekomenduojama ir Lietuvoje taikoma optimali fluorido koncentracija geriamajame vandenyje, atsižvelgiant į įvairaus amžiaus žmonių poreikius, yra 0,5–0,8 mg/l.
Padidėjęs fluoro kiekis geriamajame vandenyje nustatytas vakarų Lietuvoje (Kretinga, Palanga, Klaipėda, Šilutė). Rytų ir Pietryčių Lietuvos rajonuose fluoro koncentracijos yra labai mažos.

Kitas fluoro šaltinis – dantų priežiūros priemonės. Dantų pasta, skalavimo priemonės ir dantų želės – padeda apsisaugoti nuo dantų ėduonies. Tačiau čia taip pat atsiranda rizika gauti lengvo laipsnio fluorozę, kuomet per didelis fluoro kiekis sutrikdo normalų emalio ląstelių formavimą. Dažnai pasitaiko, kad fluorozė pažeidžia vaikų dantis, jei vaikas vartoja per daug dantų pastos turinčios fluoro ar po dantų valymo netinkamai išskalauja burną bei nuryja dantų pastą. Pažeisti dantys dažnai atrodo tarsi su sniego kauburėliais, tačiau atsirandant gilesniems pažeidimams – galimos erozijos, duobelės ir danties vainikėlio defektai. Fluorozė pažeidžia tiek pieninius, tiek nuolatinius dantis, tad yra pavojinga tiek vaikams, tiek suaugusiems.

Taigi, fluoras veikia dvejopai: nedidelės jo dozės saugo dantis, o didelės – žeidžia, gadina dantų spalvą ir kietuosius danties audinius.

Fluoro šaltinių yra ir daugiau – ne tik vandenyje ar ėduonies profilaktikos priemonėse. Šio mikroelemento taip pat galite rasti maisto produktuose. Svarbu atminti, jog jei gyvenate vakarų Lietuvoje jums reiktų profilaktiškai stebėti savo dantų būklę ir rinktis tas dantų priežiūros priemonės, kuriose fluoro būtų šiek tiek mažiau, kadangi jo nemažą kiekį gaunate su vandeniu ir maisto produktais. Tuo tarpu vidurio ir pietryčių Lietuvos gyventojams rekomenduojama atvirkščiai – stebėti ir pasirinkti tas ėduonies priemones, kurios saugotų jūsų dantis nuo ėduonies ir stiprintų emalį. 

Kviečiame registruotis konsultacijai, kurios metu „Divadenta“ odontologai įvertins jūsų situaciją ir pasiūlys tinkamiausias jums priemones, kurios užtikrins, kad jūsų dantys gautų pakankamą fluoro kiekį!